Novinky

Casio Mofrel – tlačiareň, ktorá premení papier na kožu, drevo či kameň


Z klasických tlačiarní sme skočili rovno na 3D tlačiarne. Casio sa ale zastavilo niekde v polovici a predstavilo 2,5D tlačiareň, ktorá dokáže premeniť papier na prakticky akýkoľvek povrch.

Tlačiareň Casio Mofrel využíva špeciálne papiere, ktoré je pod vplyvom tepla možné upravovať tak, aby pripomínali povrch iných predmetov. Na jednu stranu papiera sa vytlačí vzhľad povrchu, čiže napríklad vzhľad kože.

POZRITE SICasio GPR B-1000 hodinky sa napájajú cez solárny panel

Na druhú stranu sa vytlačí čiernobiely podklad, podľa ktorého tlačiareň papier nahrieva. Výsledkom je akýsi kožený papier, ktorý je údajne na prvý pohľad nerozoznateľný od skutočnej kože. Takýmto spôsobom tlačiareň dokáže imitovať prakticky akýkoľvek povrch.

Casio Mofrel samozrejme nie je určená do domácnosti, ale do spoločností, ktoré potrebujú čo najrýchlejšie a najlacnejšie vyrábať prototypy nových produktov. Výrobcovia s tlačiarňou Mofrel si môžu pri každej drobnej zmene dizajnu vyrobiť nový prototyp, na ktorom si môžu okamžite vyskúšať, ako bude vyzerať ich finálny produkt.

Ešte chvíľu potrvá, kým sa Casio Mofrel stane bežnou súčasťou spoločností. Aktuálne totiž stojí 50 000 dolárov a zatiaľ sa predáva iba v Japonsku.

 

Domy vytištěné 3D tiskárnou by mohly poskytnout bydlení pro miliardu lidí bez přístřeší


Domy vytištěné na 3D tiskárně by podle startupu ICON mohly pomoci řešit naléhavou otázku bydlení, kterou se dnes musí zabývat více než miliarda lidí po celém světě. Austinská společnost své řešení představí na právě probíhající konferenci SXSW.

   Startup vyvinul metodu pro vytištění jednopatrového domu o průměrné ploše 60 m2 z cementu za pouhých 12–24 hodin, přičemž celá procedura vyjde nesrovnatelně levněji než postavení nového domu. Vytištěný model domu má obývací pokoj, koupelnu, ložnici a krytý vchod. Díky vlastní metodě tisku je možné „zkonstruovat“ dům o ploše až 74 m2 , což je asi jen o 6 m2 méně,  než kolik činí plocha průměrného bytu v New Yorku.

   Pokud vše půjde podle plánu, nejdříve bude takto „postaveno“ 100 komunitních domů v Salvadoru. Firma se za tímto účelem spojila s neziskovou organizací New Story, která se zaměřuje na řešení otázky bydlení po celém světě. Staví domy např. v obcích postižených živelnou katastrofou na Haiti nebo nejchudším obyvatelům zmíněného Salvadoru či Bolívie. Metoda tisku společnosti by mohla pomoci nejen těmto obyvatelům dostat se k bydlení.

   Podle jednoho ze zakladatelů společnosti Jasona Ballarda budou tištěné domy nejprve testovány jako kancelář, aby se vyzkoušelo jejich praktické použití. Ballard a jeho tým také do domů nainstaluje např. měřiče kvality vzduchu, dále se bude zjišťovat, jaký pach tímto způsobem vytvořený dům vydává, a zkoumány budou i další vlastnosti.

   Vytištění domu pomocí 3D tiskárny Vulcan prý vyjde jen na 10 tisíc dolarů a náklady plánuje společnost ještě o 6 tisíc dolarů snížit. Až dokončí testování materiálu a doladí design domu, přesune se i s tiskárnou do Salvadoru, kde začne se „stavěním“ prvních domů, produkujících prý minimálně odpadních látek. Ballard věří, že časem by mohl 3D tisk řešit všechny typy bydlení a že se rozšíří i na jiné kontinenty, zejména do Afriky.

 

 

 

 

Pivo z 3D tlačiarne? Navrhli nový a lacnejší spôsob, ako vyrobiť zlatý mok


 

 

BRATISLAVA. Výskumníci z univerzity v americkom Seatlli prišli podľa serveru Digital Trends s novým, lacnejším a efektívnejším spôsobom, ako vyrobiť pivo.

Pomocou 3D tlačiarne vytvorili biologický reaktor, ktorý má zlepšiť proces kvasenia pri výrobe piva.

Pivo z 3D tlačiarne

Nové materiály a spôsoby trojrozmernej tlače vytvárajú priestor pre inovatívne postupy pri varení piva.

Bioreaktor, ktorý chcú výskumníci využívať pri varení piva, je vlastne hydrogél - materiál pozostávajúci z veľkého množstva vody ako napríklad želé.

Na výrobu piva však výskumníci použijú hydrogél, ktorý obsahuje aj kvasinky. Má tvar kocky a je veľký jeden kubický centimeter. Jeho výroba netrvá dlhšie ako päť minút.

Po vytlačení na 3D tlačiarni sa bioreaktor umiestni do glukózového roztoku, ktorý kvasinky uvoľnené z hydrogélu následne premenia na alkohol. Proces fermentácie má trvať asi štyri mesiace.

Nová technológia

Cieľom amerických výskumníkov je zlepšiť proces kvasenia pri výrobe piva.

Napríklad kvasinky uchované v hydrogéli môžu podľa vedúceho výskumu Alshakima Nelsona uľahčiť ich odstránenie na konci fermentačného procesu.

Výskumníci veria, že využitie 3D tlačiarne by sa v budúcnosti mohlo stať novou priemyselnou technológiou pri výrobe zlatého moku.

"Rokujeme s potenciálnymi partnermi, ktorí nám môžu pomôcť posunúť sa na ďalšiu úroveň," uviedol Nelson.


Nové syntetické svaly priblížia realistické roboty


Nielen hodnoverné humanoidné roboty brzdí nedokonalosť ich mechanických kĺbov a pohonných jednotiek. Len s veľkými komplikáciami sa darí vyrobiť končatiny s potrebným počtom stupňov voľnosti. A ak to aj inžinieri zvládnu, dizajn ďaleko zaostáva za tým, čo dokázala príroda.

Namiesto terminátorov mäkké roboty

Nakoniec sa nám ale zrejme podarí prírodu v dostatočnej miere napodobniť. Výskumníci spoločnosti Columbia Engineering vyvinuli syntetické tkanivo vyrábané 3D tlačou, ktoré môže pôsobiť ako aktívny sval. Materiál zo silikónovej gumy a mikrobubliniek z etanolu sa dokáže stlačiť, ťahať, ohýbať a skrútiť a unesie až tisícnásobok svojej vlastnej hmotnosti.

Výskumníci tvrdia, že ide o najbližší umelý ekvivalent prírodzeného svalu. Na vývoji „mäkkých“ robotov stoja mnohé oblasti ich využitia ako pomocníkov v domácnosti, alebo asistentov a opatrovateľov starých, či nemocných ľudí.

ZDROJ | Columbia Engineering

Súčasné pohonné jednotky založené na hydraulike, alebo elektromotoroch, sú príliš neohrabané a neumožňujú tento cieľ dosiahnuť. Roboty vybavené novou technológiou syntetických tkanív by sa teoreticky mohli pohybovať ako ľudia a prirodzene uchopovať a zdvíhať predmety.

Vedci hľadali materiál pre syntetické svaly, ktorý dokáže odolávať vysokému namáhaniu aj stresovej záťaži.

Guma s alkoholom z 3D tlačiarne

Pri vývoji ľahkého a výkonného pohonu použil hlavný autor štúdie Aslan Miriyev, postdoktorand v laboratóriu Creative Machines, matricu so silikónovým kaučukom a etanolom rozloženým v mikrobublinkách.

Riešenie kombinuje elastické vlastnosti a schopnosť extrémnej zmeny objemu. Zároveň je ľahko vyrobiteľné z ekologicky bezpečných materiálov, a pritom nie je drahé. Po vytlačení do požadovanej 3D formy bol umelý sval elektricky ovládaný pomocou tenkého odporového drôtu a nízkeho napätia (8V), ktorý ho zahrieval.

Testovaný bol v rôznych robotických aplikáciách, pričom vykazoval výraznú schopnosť roztiahnutia a kontrakcie pri expanzii až 900% po elektrickom ohreve na 80 ° C. Otázkou zostáva tepelná zotrvačnosť umelého svalu.

ZDROJ | Columbia Engineering

A. Miriyev uviedol, že nový mäkký funkčný materiál môže slúžiť ako robustný mäkký sval, ktorý má dobré šance priniesť revolúciu do konštrukcie mäkkých robotických riešení. Tento umelý sval dokáže tlačiť, ťahať, ohýbať, krútiť a dvíhať záťaž ako živý.

Na základe počiatočných experimentov vedci plánujú do umelého svalu zabudovať vodivé materiály, eliminujúce potrebu spojovacieho kábla. V ďalšej fáze uvažujú skombinovať tieto svaly s umelou inteligenciou, ktorá by sa ich naučila ovládať a dosiahnuť tak maximálnu prirodzenosť pohybu.

Nová technológia by mohla pomôcť nielen pri vývoji pohonov mäkkých robotov, ale mohla by aj vylepšiť mimiku tváre, takže cesta k realistickým humanoidným robotom je zrejme naozaj o čosi kratšia. V neposlednom rade môže pomôcť pri vývoji exoskeletonov, schopných zlepšiť kvalitu života postihnutým.

 

Práce na prvom 3D-vytlačenom mrakodrape v Dubaji začnú v roku 2023


Cazza odhalilo plány pre začiatok konštrukcie prvého 3D-vytlačeného mrakodrapu v Dubaji v nasledujúcich 5 rokoch.

Výkonný riaditeľ 3D-tlačiacej spoločnosti Chris Kesley, ktorý vytvoril 3D-tiačiacu štruktúru, odhalil ďalšie detaily rekordného projektu na výstave The BIG 5 2017.

Kelsey pri rozhovore s organizátormi eventu, dmg Events Middle East, Asia & Africa tvrdil, že 3D-tlačiaca technológia bude viesť k efektívnejším a rentabilnejším prístupom k dizajnu budov.

Taktiež podotkol, že Dubai bude je dobre umiestnený na to, aby sa stal „ďalším centrom svetovo-meniacich sa inovácii“. 

„3D tlač znamená totálnu novinku v spôsobe, akým staviame s betónom. Už nie sme viazaní na priame tvary alebo formy, ani na náročné pracovné metódy predstavujúce bezpečnostné riziká pre pracovníkov. Sme schopní vytvoriť akýkoľvek dizajn si pomyslíte, čím zvyšujeme kreativitu a tlačíme limity architektúry ďalej. Pomocou optimalizácie topológie a voľnosti danej 3D tlače s dizajnom môžeme vytvoriť dlhšie štruktúry s použitím menšieho množstva materiálov,“ povedal Kelsey, čím zdôraznil environmentálne výhody tejto technológie.

Cazza v súčasnosti spolupracuje s architektmi na vytvorenie nového prístupu k bývaniu, zatiaľ čo sa sústredí na bezpečnosť, udržateľnosť a rentabilitu. Okrem vybudovanie prvého 3D-vytlačeného mrakodrapu v Dubai, Kelsey dodal, že je zaviazaný k podpore vízie emirátov mať 25 % budov 3D-vytlačených do roku 2030 a uistiť, že 30 % regionálnych stavebných spoločností do nasledujúcich 5 rokov využívajú technológiu spoločnosti.

„Sme schopní vytvoriť štruktúry, ktoré splynú s prostredím. Môžeme jednoducho vytvoriť štruktúry, ktoré využívajú výhody miestneho prúdu vzduchu, poskytovať prirodzené ochladzovanie pre interiér, ukladať energiu a redukovať uhlíkovú stopu našich budov.“

V súčasnosti sú všetky tieto funkcie luxusné, keďže pracovné sily a nástroje sa musia prispôsobiť. Toto je niečo, s čím 3D.tlač problém nemá.

„Kapacita vytvorenia štvorca alebo kruhu s rovnakými nákladmi znamená, že čelíme novej paradigme, kde nie sme obmedzení komplexnosťou ale prístupom,“ dodal Kelsey.

zdroj fotografie: pexels.com

zdroj: constructionweekonline.com, zdroj titulnej fotografie: telegraph.co.uk

 

Pomocou 3D tlače si môžete vytvoriť svoj vysnívaný dom a poskladať ho ako lego


Potrebujete novú súčiastku do auta? Vytvorte si ju z pohodlia domova pomocou 3D tlače. Máte chuť na pizzu? Existuje mašina, ktorej trysky vytvoria pizzu za niekoľko minút. Chcete nový dom? Vyberte si dizajn na webstránke WikiHouse a stlačte tlačiť.

Nejde o vedeckú fantáziu, hoci je iba vo svojich počiatkoch. V Dubaji ambiciózny mladý tím plánuje vybudovať 3D vytlačený mrakodrap, pričom vláda Spojených Arabských Emirátov chce mať 25 % budovy vytlačených do roku 2030.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Bližšie ku nám v Európe sú ciele a metódy trošku viac skromnejšie. Veľké spoločnosti ako Legal & General stavajú tisíce domov s použitím továrni, pripravujúce časti, ktoré sú v rýchlosti postavené na stavenisku. Anglická vláda podporila tento nápad a rozhodla sa bojovať proti nedostatku pracovnej sily v stavebníctve, ktorá strašila obchodníkov na burze.

Tieto domovy, vybudované v objemoch v továrni, nie sú očarujúce. Sú identické, pričom sa viac zaujímajú o vyriešenie ich nedostatku, než pekným dizajnom, a sú poznačené spomienkami na neštandardné domovy v povojnovom období.

Existuje však zvyšujúci sa počet spoločností, ktoré vám umožnia vysnívať si úplne nový domov podľa vašich špecifík, ktoré sú následne vytlačené pomocou 3D tlače a zmontované behom niekoľkých týždňov s presnosťou švajčiarskych hodiniek.

Jedným z príkladov môže byť Anya a Robin Nuttal, ktorí využili služby spoločnosti Facit Homes a nechali si vybudovať priestranný dom s bazénom v pivnici a viac priestoru pre svoju rastúcu rodinu.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Ďalšia z výhod vytvorenia 3D domu bola možnosť oslobodenia od dani z príjmov, keďže dom bol vybudovaný od základov oproti možnosti kúpy domu od niekoho iného.

Po získaní idei, Facit vytvoril 3D model vysnívaného veľkého a moderného domova. Architekt pridal zopár prvkov moderného doladenia.

Netradične, spoločnosť prevezme celý projekt od fázy dizajnu a potom ho vytvorí, garantujúc náklady, čo znamená žiadne ďalšie neočakávané výdavky.

„Mať jednu spoločnosť, ktorá vidí skrz vytvorenie znamená, že produkt na konci bude tak, ako má byť, nie iba jeho interpretácia,“ tvrdí Rhys Denbigh, nový šéf obchodného oddelenia vo Facit.

Ako sa projekt dostal cez plánovaciu fázu, práca začala pri stavaní pivnice. Potom, čo bola pripravená, Facit priniesol svoju patentovanú minitováreň do domu, nastavením verzie väčšej tlačiarne v záhrade, ktorá narezala drevo na sekcie, každé označené s umiestnením na modely.

Tieto boli následne spojené spolu pre vytvorenie chrbtice a stien domu, proces, ktorý Anya porovnáva s poskladaním domu z Lega. Hotová konštrukcia bola potom napojená polystyrénovými peletami na pridanie izolácie.

Počiatočný 3D model bol naplánovaný na rovnaké miesto zásuviek, potrubí, kanálov tak, aby ich mašina mohla verne zreprodukovať.

„Je to podobné 3D tlači. Ide o presnú transformáciu z počítača do reality,“ tvrdí Denbigh.

Na vykopanie pivnice bolo treba 4-5 mesiacov, avšak akonáhle bola táto fáza dokončená, celý 3-poschodový dom so zúbkovaním, šikmou strechou a vodotesnosťou bol dokončený už za 6 týždňov.

Ako domov rástol, rovnako rástla aj rodina Nuttalových – Anya bola tehotná s 3. dieťaťom na začiatku projektu a potom, čo dom bol dokončený, zistila, že bude mať aj dieťa číslo 4.

Zavolala som architektovi a povedala mu, že potrebujeme ďalšiu izbu. Vôbec mu to nevadilo“ tvrdí Anya.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Nový dom má 6 izieb. Je zaplavené svetlom, s ostrým, čistým povrchom, ktorý je možný vďaka tomu, že je vyrobený počítačom. K dispozícii je veľká otvorená kuchyňa, obývacia izba pre dospelých, kútik pre deti a luxusný rekreačný areál v suteréne s posilňovňou, vírivkou a bazénom.

Bazén znamenal, že rodina zaplatila pomerne viac, než za priemerný projekt Facit, ktorý zvyčajne stojí v rozmedzí 500 až 700-tisíc libier (563 až 789-tisíc eur). Ich domov je však teraz o 5x viac hodnotnejší než predtým, ako bol prestavaný. Taktiež je veľmi dobre postavený a energeticky úsporný.

Facit je jednou z mála spoločností, ktorá robí takéto presne navrhnuté budovy na mieru. Je to totiž oveľa viac známe v Nemecku, kde bol vyvinutý známy systém Huf Haus. Avšak na rozdiel od Facit, využíva hotové šablóny bez prvku personalizácie.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Baufritz, ďalšia nemecká spoločnosť, pracuje vo Veľkej Británii a taktiež používa 3D modelačný systém pre dizajn a vybudovanie domova podľa špecifík klienta. Takýto obratný systém je ešte rýchlejší – vytvorený v továrni neďaleko Mníchova, štruktúra môže byť vytvorená behom niekoľkých dní.

Baufritz vytvoril dom na strome pre rodinu Reith, nahradením dvoch nepoužívaných garáži v Cambridge. Trvalo niekoľko dní na vytvorenie domu s použitím steny a strešných panelov vopred pripravených mimo prevádzky.

Ide o malé, avšak rastúce odvetvie, kedy zákazníci vyžadujú viac vysokotechnologických metód a vybudovanie lepšej kvality. Ako sa 3D tlač stáva čoraz viac súčasťou nášho každodenného života, prečo by nemohla tvoriť súčasť našich domovov?

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

zdroj: telegraph.co.uk, zdroj titulnej fotografie: telegraph.co.uk

 

 

Toto je prvá 3D tlačiareň schopná tlačiť vo vesmíre


Spoločnosť Made in Space vykonala historický okamih, kedy úspešne využila špeciálnu 3D tlač v extrémnych, vesmíru porovnateľných podmienkach.

Tím vytlačil zliatiny z polymérov v super-vysokom vákuu, a teraz dúfa vo využití svojej novej technológii vo vytváraní ambicióznych vesmírnych lodí a teleskopov.

Ide o dôležitý míľnik, odteraz totiž môžeme vytvárať vesmírne súčiastky flexibilne a na zákazku,“ povedal Andrew Rush, výkonný riaditeľ Made In Space.

Made In Space je americká spoločnosť, stojaca za projektom Archinaut, založeným v roku 2010 a spoločnosťou špecializujúcou sa na 3D tlač pre použitie vo vesmíre.

Spoločnosť už demonštrovala svoju schopnosť 3D tlače v prostredí nulovej gravitácie. V roku 2010 vytlačila niekoľko štruktúr na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ďalej ISS), vrátane nástrojov pre astronautov na vyžiadanie.

V súčasnosti na ISS existujú dve 3D tlačiarne, avšak ani jedna z nich neopustila stanicu a nebola odskúšaná v podmienkach extrémneho vákua alebo kolísania teploty vo vesmíre.

Pre simulovanie podmienok vesmíru Made in Space vykonalo 24-hodinový test vo vnútri tepelnej vákuovej komory. Spoločnosť bola schopná vytlačiť nosníky z polymérov dlhé až 85 centimetrov.

Čo je však ešte zaujímavejšie, 3D tlač je iba súčasť oveľa ambicióznejšieho projektu.

Spomínaný projekt Archinaut kombinuje technológiu 3D tlač s robotickými ramenami, ktoré sa používajú na zmontovanie štruktúr z 3D tlače. Tím verí, že toto zmení spôsob, akým objavujeme vesmír.

Veríme, že robotika vytvorená a zmontovaná vo vesmíre bude viesť k zásadnému prevratu spôsobu, akým vytvárame a nasadzujeme operatívne systémy vo vesmíre,“ tvrdí Steve Jurczyk, vedúci misie Directorate v NASA.

V budúcnosti spoločnosti dúfajú vo vytvorenie väčších štruktúr priamo vo vesmíre, ktoré následne umožnia vytvorenie oveľa väčších teleskopov. Momentálne je totiž ich veľkosť obmedzená na veľkosť vesmírnej rakety, ktorá ich prepraví do vesmíru. Napr. taký teleskop James Webb bude rozdelený do 80 rôznych častí, kvôli čomu budú jeho náklady až vo výške 8,8 miliardy dolárov (7,49 miliardy eur).

NASA však chce vytvoriť väčšie teleskopy, minimálne 12 metrov široké, ktoré budú slúžiť na hľadanie známok života a vykonávanie ďalších ambicióznych pozorovaní.

Ďalším krokom projektu je otestovanie kombinácii tlačiarní a robotických ramien, a demonštračný let okolo obežnej dráhy Zeme.

Pokiaľ bude šťastie priať, táto technológia bude dostupná ešte pred rokom 2030.

Dubaj môže čoskoro začať s 3D-tlačou mostov a autobusových zastávok


Pôjde o jeden z mnohých spôsobov, akým sa Dubaj chce zabetónovať ako „najinteligentnejšie“ mesto na svete tvrdí RTA, ktoré oznámilo, že mesto začne čoskoro využívať technológiu 3D tlače na vytvorenie množstva mestských pomocných zariadení súvisiacich s dopravou.

Znamená to, že autobusové zastávky, stanice námornej dopravy alebo chodníkové mosty skončia kompletne 3D vytlačené, čím sa ušetria zdroje a potenciálny sa znížia náklady spolu s výrobným časom.

V oficiálnom vyhlásení Abdul Reda Abdul Hassan, vedúci 3D tlačovej implementačnej stratégie vyhlásil:

„Technológia 3D-tlače napreduje rapídnym tempom vpred po celom svete a RTA je silno naklonená byť predchodcom v tejto generácii technológii. Hľadá optimálne spôsoby pre využívanie technológie aplikovaním najlepších svetových praktík pre verejnú dopravu a asociovanú infraštruktúru.“

Či uvidíme 3D vytlačené mosty na štýl tých, ktoré spájajú brehy Dubajského kanála sa ešte nevie, bolo by to však určite cool.

Toto ani nebude prvý 3D vytlačený projekt pre Dubaj. V máji 2017 mesto vytvorilo prvú 3D vytlačenú kanceláriu, ktorá otvorila neďaleko Emirates Towers, slúžiaca ako dočasná kancelária pre nadáciu Dubai Future. Celá budova sa vytlačila iba za 17 dní a bola nainštalovaná na pracovisku za 2 dni. Toto môže byť určitý benchmark pre budúce projekty, ktoré budú vybudované.

Okrem tohto Dubaj taktiež plánuje začať práce na prvom 3D vytlačenom mrakodrape v roku 2023. Podľa informácii 3D tlač poskytuje väčšiu voľnosť pri kreativite a tlačí hranice architektúry ešte ďalej.